Ön a(z) 2841250 . látogató 2004.08.01. óta.

Lukácsházi tározó zöldszám munkaidőben: 8:00-16:00 06-80/630-013

Lukácsházi tározó

Tájékoztató a vörösiszap katasztrófáról

A Közszféra Állásportálja

Összefogás a tiszta Magyarországért akciónap

 

Hidrológia

A hidrológia a földön előforduló víz térbeli és időbeli elosztásával, valamint a körforgásának törvényszerűségével foglalkozó tudomány.

A Föld teljes vízkészletének kb. 75%-a a világtengerekben található sós víz, és csak kb 2.5%-a fogyasztásra alkalmas édesvíz. Az édesvíz kb. 2/3-a a gleccserekben és a sarki jégtakaróban számunkra hasznosíthatatlanul, befagyva található. Az édesvízkészlet kb 1/3-a található a felszín alatt. Ennek a víznek a megújulása átlagosan 1400 év alatt történik meg, ezért az emberiség számára megóvandó adottságként kell kezelni.

A légkörben és a Föld felszínén a tavakban és a vízfolyásokban, valamint az élőlények testében található víz a teljes vízkészlet elenyésző százaléka. A légkör vize átlagosan egy, a vízfolyások vize átlagosan két hét alatt teljesen kicserélődik. Ezért nevezzük az utóbbit dinamikus készletnek.

A víz földi körforgása a légkörben, a Föld felszínén és a felszín alatt folyamatosan, megállíthatatlanul, de az emberiség által némileg befolyásolt módon zajlik.

A légköri folyamatokkal a hidrometeorológia, a felszín alattiakkal a hidrogeológia foglalkozik.

 

A hidrológia tudomány részterületei

Vízrajz: a jelenségek leírásához szükséges mérések elvégzése, az adatok gyűjtése és tárolása. Az adatgyűjtést a monitoring rendszerünk végzi.

Hidrológiai elemzések készítése: a vízgazdálkodás minden tevékenységéhez szükségesek a hidrológiai alapadatok, minden vízhasználónak szüksége van rá, és a beavatkozások eredményei is ezekkel mérhetők. 

Hidrológiai előrejelzések: az eredményes vízkárelhárításhoz nélkülözhetetlenek, mind az ár-és belvízvédekezés, mind a vízminőségi kárelhárítás, mind az aszálykárok enyhítésekor.

„A víz nem ismer határokat!”, a víz földi körforgása sem. A hidrológia nem művelhető, ha a vízgyűjtőket országhatárok osztják meg.

 

 

 

 

 

Igazgatóságunk vízgyűjtőjének 70-80%-a más ország területére esik, de EU-tagságunkkal csupán kb 5%-a van az EU-n kívül, Horvátországban.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vízrajzi monitoring rendszerek

 A Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vízrajzi monitoring rendszerének üzemeltetését, karbantartását, illetve fejlesztését a Monitoring és Vízgyűjtő-gazdálkodási Osztály végzi.
A monitoring rendszer működtetésének célja: a felszíni vizek (vízfolyások, csatornák, tavak), a felszín alatti vizek (talaj- réteg- karszt- és forrásvizek) mennyiségi- és minőségi állapotának ill. igénybevételének megismerése, valamint azok állapotváltozásának nyomon követése.
Az Igazgatóság vízrajzi tevékenysége az alábbi főbb feladatokból áll:

  • hidrológiai észlelések-, mérések helyszíni- és távadatgyűjtés
  • országos- és helyi érdekeltségű észlelő- mérőhálózat működtetése, karbantartása és fejlesztése
  • az adatok feldolgozása-, tárolása-, továbbítása-, értékelése és szolgáltatása
  • árvízi helyzetben hidrometeorológiai- és árvízi előrejelzések készítése
  • az EU Víz Keretirányelv (VKI) végrehajtásához kapcsolódó helyszíni mérések végrehajtása

Ezen tevékenységét az Igazgatóság az ISO 9001:2000 minőségirányítási szabvány szerint végzi, amelyre 2005 április 29-től tanúsítványt szerzett.

 

Állomáshálózat
(2008. december 31-i állapot)

Az Igazgatóság vízrajzi monitoring állomáshálózata a következő főbb elemekre bontható.

Az országos jelentőségű ún. törzsállomások monitoring hálózata 188 db állomásból áll, amely az alábbi állomás típusokból tevődik össze:

  • 27 db felszíni (vízállás-, vízhozam-, vízhőmérséklet-, hordalékmérés, jég megfigyelés)
  • 82 db felszín közeli (talajvíz figyelőkút)
  • 53 db felszín alatti (réteg-karszt és termálvíz figyelőkút)
  • 1 db forrás (Hévízi tó forrása)
  • 25 db hidrometeorológiai (csapadék-, hó- léghőmérséklet, szél-, párolgás és egyéb légköri elemek mérése)

A helyi jelentőségű ún. üzemi állomások monitoring hálózata 366 db állomásból áll, amely az alábbi állomás típusokból tevődik össze:

  • 122 db felszíni (vízállás-, vízhozam-, vízhőmérséklet mérés)
  • 179 db felszín közeli (talajvíz figyelőkút)
  • 20 db felszín alatti (rétegvíz figyelőkút)
  • 1 db forrás (Hévízi tó forrása)
  • 44 db hidrometeorológiai (csapadék-, hó- léghőmérséklet, szél, és egyéb légköri elemek mérése)

 

felszíni állomás

felszíni állomás

felszínalatti állomás

hidrometeorológiai állomás

hidrometeorológiai állomás

felszínalatti állomás

felszínközeli állomás

felszínközeli állomás

A monitoring állomáshálózat üzemeltetése a különböző hidrológiai mérések szervezését, mérési programok alapján történő végrehajtását, az észlelések irányítását- ellenőrzését, a helyi mérőeszközökkel mért adatok gyűjtését és a szükséges anyagok- eszközök biztosítását foglalja magába.

A vízbázisvédelmi program keretében létesült 5 db távlati vízbázison végzünk rendszeres mennyiségi és minőségi méréseket.

A VKI monitoring keretében éves ütemterv szerint az előre kijelölt felszíni víztestekhez tartozó vízfolyásokon végzünk a KTVF vízminőségi-mintavételi programjához kapcsolódva rendszeres mennyiségi méréseket.

Kattintson a képre a nagyításhoz

Kattintson a képre a nagyításhoz

Kattintson a képre a nagyításhoz

Kattintson a képre a nagyításhoz

Alkalmazott mérőeszközök és műszerek

A vízrajzi területi mérések során több mint 800 db mérőeszköz alkalmazunk. Ezek lehetnek hagyományos mechanikai működési elvű v. analóg műszerek, adatgyűjtővel ellátott digitális regisztráló műszerek, különböző típusú (urh rádiós- vezetékes telefonos, mobil gsm vagy gprs) távérzékeléssel összekapcsolt ún. távadó műszerek illetve a speciális mérési igényeket kielégítő műszerek.

  • Felszíni vizek méréséhez használt mérőeszközök: lapvízmérce / mechanikus vízállásíró / nyomásérzékelős v. úszó-ellensúlyos analóg- digitális folyadékszintregisztráló / dig. vízállásregisztráló adatgyűjtő / digitális vízhőmérséklet regisztráló / vízhőmérő / forgószárnyas vízsebességmérő / indukciós vízsebességmérő / ADCP vízhozammérő / mélység- távolságmérő rúd-szalag-kötél / hordozható mérőbukó stb.

forgószárnyas műszer számlálóval

indukciós vízsebességmérő műszer

nyomásérzékelős folyadékszintregisztráló szonda

lapvízmérce

úszó-ellensúlyos digitális vízszintmérő műszer

lapvízmérce

  • Felszín alatti mérésekhez használt mérőeszközök: szalagos vízállásmutató / nyomásérzékelős digitális folyadékszintregisztráló / nyomásmérő óra / kézi kútvízszintmérő

szalagos vízállomásmutató

nyomásérzékelős digitális folyadékszintregisztráló

kézi kútvízszintmérő

 

  • Hidrometeorológiai mérésekhez használt mérőeszközök: Hellman-rendszerű csapadékmérő / dig.automata billenőedényes csapadékmérő / automata hidrometeorológiai mérőállomás / párolgásmérő kád / mérleges hósűrűségmérő / léghőmérő / felszíni-mélységi talajhőmérő / szélsebesség- és széliránymérő / napsugárzás mérő

párolgásmérő kád

szélsebesség- és széliránymérő

Hellman-rendszerű csapadékmérő

csapadékíró

automata hidrometeorológiai mérőállomás

 

  • Terepi adatgyűjtő eszközök: PSION adatterminál / terepi számítógép

PSION adatterminál

terepi számítógép

 

  • Vízhozammérések: A vízrajzi területi mérések részét képezik a felszíni vízfolyásokon-, csatornákon végzett vízhozammérések, melyek fontos hidrológiai alapadatokat szolgáltatnak.

Igazgatóságunk a 90-es évektől 5 db, folyamatos vízhozam mérésre alkalmas ultrahangos mérőberendezést üzemeltet a Kis-Balatonon. A mérőberendezések vízhozam idősort állítanak elő amelyek fontos részei a tározóhoz készített vízmérlegnek. A vízmérleg készítése a tározóba beérkező és távozó tápanyagmennyiségek folyamatosan nyomon követése céljából fontos feladatunk. 2004-től rendelkezünk a legkorszerűbb technológiát képviselő, Doppler-elven működő ADCP vízhozam mérő műszerrel, mellyel a vízhozam mérést lényegesen egyszerűbben, gyorsabban és minden eddiginél pontosabban lehet elvégezni.

ADCP vízhozammérő műszer

ADCP vízhozammérő műszer

ADCP vízhozammérő műszer

mérés ADCP műszerrel

ultrahangos mérőberendezés

ultrahangos mérőberendezés

ultrahangos mérőállomás

WinRiver program

 

Távmérő rendszer

Az Igazgatóság területén két távmérő rendszer működik. A Kis-Balaton, Zala Távmérő Rendszer 41 db mérőállomásból áll, amelynek központja Keszthelyen van. Az árvízi célú távmérő rendszer 27 db állomásból áll szombathelyi központtal. A két rendszer bérelt vonali összeköttetéssel kapcsolódik össze.
A távmérő rendszerek korszerű érzékelő, adatgyűjtő és kommunikációs eszközöket használnak. A rendszerek központjába érkező adatok grafikusan és táblázatosan megjeleníthetők, feldolgozhatók és továbbíthatók más feldolgozó rendszerek felé.

távmérő berendezés

távmérő berendezés

Eszter távmérő program felülete

távmérő program grafikus felülete

Archív adatok grafikonja

 

vissza a lap tetejére