Tervezett projektek
Kányavári nagykilátó újraépítése: A Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, a NYDOP-2009-2.1.1.F számú, „A balatoni térség turisztikai vonzerejének növelése” című pályázati kiírás keretében szeretné megvalósítani a 25 687 695 Ft összköltségű, „Kányavári nagykilátó újraépítése” című projektjét, melynek fő célja a Kis-Balaton szívében, a Kányavári-szigeten, a lebontott kilátó helyén egy új időálló nagykilátó építése. A projekt során, családbarát szolgáltatások is kialakításra kerülnek, mint például vizesblokkban elhelyezésre kerülő pelenkázó asztal, a sziget melletti parkolóban családos megállóhelyek, mely a kisgyermekes családoknak kedvez. Családokat célzó fejlesztés még a szabványoknak megfelelő játszóeszközök elhelyezése a kilátó közelében. A mozgásukban nehezített látogatók részére pedig mozgáskorlátozott parkolóhely kijelölésével a lehető legközelebbi parkolást kívánjuk biztosítani.
Mura hidrológiai tanulmány készítése: A tanulmány célja a Mura 30, 100, 300 és 1000 éves nagyvizei jellemző értékeinek összehangolása a vízgyűjtőterületről való információk és az adatok statisztikai elemzései alapján.
Hallépcső építése a Rába foyó Magyarlaki duzzasztójánál: A cél, „Kék folyosó” kialakítása a Rábán, amely tulajdonképpen egy „élő” folyó megvalósítását jelenti. A magyarlaki duzzasztógát természetközeli műszaki megoldású hallépcsőjének megépítése, első lépését jelentené annak a folyamatnak, amely arra irányul hogy helyreálljon a folyón a duzzasztók kiépítése előtti állapot a vízi élővilág szempontjából. Lehetővé váljon az eddig bezárt fajok természetes úton történő felfrissítése, lehetőség legyen a fajok vándorlására.
Mura-Atlasz
Dozmati tározó: Az Arany patakon létesítendő Dozmati tározó kialakításával a Q1%-os árhullám 67%-os mértékben csökkenthető, a tározótérben kialakítható állandó vizű tározás lehetőséget nyújt a Szombathelyi Csónakázó tó vízpótlásának javítására a kritikus évek nyári hónapjaiban mind mennyiségi, mind tartóssági értelemben. És a 7,3ha vízfelületű, a város közelségében lévő tó kedvező tájképhatást nyújt, valamint megfelelő kialakítás és üzemeltetés esetén a természet közeli vízi élővilág megtelepedésére és életfeltételeinek biztosítására is alkalmas.
Sorok-Perint és Arany-patak revitalizációja: A Dozmati tározó megépítését követően lehet pályázni. Célja az érintett vízfolyásokon olyan beavatkozások végrehajtása, hogy jobb ökológiai állapotot eredményezzen. Az eredetileg kanyargós medret részben helyre állítanánk, változó vízmélységű részek kialakításával, a területre jellemző, a partot szegélyező növényzet telepítésével, számos új élőhelystruktúra létesítésével, bemutatóhelyek, sétányok kialakításával. A Sorok-Perint revitalizációjának tervezése tanulmány szinten elkezdődött.
Marcal kisvizimeder rehabilitációja: Célja, hogy a Marcal gazdasági-társadalmi-ökológiai használatát, a természetközeli állapotával együtt állítsuk helyre. A széles mederfenéken (6,0 m) kanyargósan kialakítandó kisvízi meder (fenékszélesség kb. 1,0 m) a folyó mozgó élővíz biztosítása mellett a kisvízi medren kívül zárt, úgynevezett kisvízi „parti sávot” kísérő nádas-sásos, valamint a vízben előforduló hínármezők alkalmasak a halállomány rejtőzködésére, fejlődésére. Kutyorok kialakítása terméskő bukógátak segítségével, a halak biztonságos vermelése céljából 5-6 rövid szakaszon célszerű lenne mélyebb (1-1,5 m) körüli vízmélységet elérni a kisvízi mederben.
Principális csatorna környezetbarát rendezése: A Nagykanizsától északra lévő szakaszon a természetvédelmi érdekeknek is megfelelő, rendezett víz visszatartás a völgyfenéki területeken, a létesítmények bevédésével. Ezzel Nagykanizsa város és a délebbre lévő települések árvízvédelme egyszerűsödne. Nagykanizsától délre a csökkentett vízmennyiség levezetésére alkalmas meder kialakítása. Megfelelő meder biztosítása a most fejlesztés alatt lévő szennyvíztisztítóhoz .A vízfolyás és a parti mezőgazdasági területek művelési ágának összehangolása.
Mura folyó komplex hullámtérgazdálkodási terve: A folyó teljes hullámterére kiterjedő komplex gazdálkodási terv készítése a természetvédelmi, gazdálkodói és árvízvédelmi célok összehangolása mellett. A terv célja a fenntartható ármentesítés (Q1% árvízhozam biztonságos levezetése), a "teret a folyónak" elv alkalmazása, a védett természeti értékek és védendő területek vízgazdálkodási problémáinak megoldása, a területen megjelent pionír fajok visszaszorítása, az előző célok megvalósításához igazodó gazdálkodási módszerek és területhasználatok meghatározása. A hullámtér és a folyó természeti értékeinek teljes feltárása és az azokban rejlő ökoturisztikai lehetőségek feltárása. A komplex terv feladata az összes érintett igényeinek felmérése és a célok és igények közötti ellentétek kioltása.
Pinka határszakasz - Egy közös fejlesztések és intézkedések: A Pinka közös érdekű szakasz fejlesztési tervének egységesítése, és megvalósíthatóság kidolgozása, valamint a kiválasztott minta terület Szentpéterfa-Gaas térségének megvalósítása Ausztria-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Peogram keretében. Gesztor: Ausztia. Beadás várható időpontja: 2010. április.
|