Revitalizációk
Gyöngyös-Sorok-Perint vízrendszer revitalizációja
A Lukácsházi és a Dozmati tározók megépülése után az érintett vízfolyásokon olyan beavatkozásokat lehet végrehajtani, hogy az árvízi biztonság mellett a vízfolyásokon jobb ökológiai állapotot eredményezzen.
A szabályozási munkák eredményeként a patakok medre monotonná, struktúrákban szegénnyé és egyenes vonalvezetésűvé vált. Az eredetileg kanyargós medret részben helyre állítanánk, változó vízmélységű részek kialakításával, a területre jellemző, partot szegélyező növényzet telepítésével számos új élőhely-struktúra létesülne, valamint ehhez kapcsolódóan sétányok és bemutató-helyek kialakítására lenne lehetőség. A projekt keretében a két tározó (Lukácsházi, Dozmati) alatti mederszakaszok természetközeli rendezésére, revitalizációjára kerülne sor. A Gyöngyös-patakon 6,4 km, a Sorok-Perinten 15 km, az Arany-patakon pedig 8 km hosszban kerülne sor a munkálatokra.
Marcal revitalizációja
A Marcal vízfolyásnál a vízgazdálkodással kapcsolatos problémák köre az emberi beavatkozások és igények időről-időre való változása miatt az utóbbi 120-150 évben sok változáson ment keresztül.
A felső és az alsó szakaszon kialakult problémák jellege sok tekintetben eltérő, ami nem csak a természeti adottságokból, hanem a használat, a vízkárelhárítási igények jellegéből, valamint a vízhozam-viszonyok olyan „kívülről-jövő”, mesterséges megváltoztatásából is következik, mint a bányavíz bevezetése, majd a bevezetés megszüntetése. Ez utóbbi nagymértékben előidézője a jelen problémáinak. A revitalizáció elsődleges célja, hogy az esetlegesen felmerülő vízkárelhárítási, vízhasznosítási és vízminőségi igények figyelembe vételével élő vízfolyássá tegyük a Marcalt, mely a beavatkozást követően önmaga fenntartója és az élővilág mozgási tere legyen.
|