Ön a(z) 2841568 . látogató 2004.08.01. óta.

Lukácsházi tározó zöldszám munkaidőben: 8:00-16:00 06-80/630-013

Lukácsházi tározó

Tájékoztató a vörösiszap katasztrófáról

A Közszféra Állásportálja

Összefogás a tiszta Magyarországért akciónap

 

Befejeződtek a Rába szentgotthárdi árvízvédelmi fejlesztése projekt kivitelezési munkálatai

Nagyobb lett az árvízi biztonság Szentgotthárdon. 381 fm hosszú meglévő vasbeton támfal magasítására, 1075 fm hosszban pedig a Rába folyó medrének kotrására, szelvénybővítésére került sor.

Előzmények

A vízügyi szakemberek által végzett mérések rámutattak arra, hogy Szentgotthárd város belterületi szakaszán az elmúlt évtizedek folyamán mind a Rába, mind pedig a Lapincs folyó medrében jelentős feliszapolódás történt, aminek megszüntetése az árvízi veszélyeztetettség csökkentése érdekében halaszthatatlanná vált.
A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a Lapincs mederkotrását nagy részben már elvégeztette, de az árvizek biztonságos levezetése érdekében szükséges volt a Rába, mintegy 1 km hosszú szakaszának meder- és padkakotrása is.

A Rába rendkívül heves vízjárású folyó. Az árvizek gyorsan kialakulnak, órák alatt méteres nagyságrendű vízszint emelkedések fordulhatnak elő. A hirtelen lezúduló csapadékokból kialakuló, egyre nagyobb vízszintek előrejelzésére viszonylag kevés idő áll rendelkezésre, ezért rendkívül fontossá vált a meglévő, önkormányzati kezelésben lévő nem kellően magas árvédelmi támfal fejlesztése, az előírt egy méteres magassági biztonságú, I. rendű árvédelmi mű kialakítása.

Cél: az árvízi biztonság

A beruházás elsődleges célja az érintett területrész Rába árvizekkel szembeni biztonságának növelése, a lakosság, valamint a személyes és önkormányzati vagyon védelme. A védett területen található többek között az Opel gyár és a szentgotthárdi élményfürdő is.
A projekt létrejöttével megvalósult az érintett területen az árvizek kártétel nélküli levezetésének lehetősége. Az árvízvédelmi támfal magasításával és a Rába szakasz szelvénybővítésével, mederkotrásával Szentgotthárdon az egyre magasabb szinten tetőző árvizek a jövőben kisebb veszélyt jelentenek majd.

A megvalósítás

A fejlesztésekhez szükséges forrás előteremtésére, a projekt megvalósítására a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és Szentgotthárd Város Önkormányzata közös pályázatot nyújtott be a Nyugat-dunántúli Operatív Program keretében.
Az építésben a gimnázium és a piac melletti önkormányzati támfal, valamint a Rába közúti hídjától a folyásirányba eső mederszakasz volt érintett.
A beruházás során 381 fm hosszú meglévő vasbeton támfal magasítására, 1075 fm hosszban pedig a Rába folyó medrének kotrására, szelvénybővítésére került sor.
A projekt keretében - szintén az árvízi biztonság növelése érdekében 2 db szivattyú, illetve a vízhozam méréshez szükséges eszközök beszerzése is megtörtént.
A fejlesztés kiviteli munkáit a szombathelyi székhelyű Meliorációs és Rekultivációs Kft., valamint a zalaegerszegi székhelyű UTPLAN ’95 Kft. végezte. A mérnök műszaki ellenőri feladatokat a WEBSTER Mérnöki Iroda Kft., valamint a VÉ-KO Invest Beruházó és Tervező Kft. látta el. A munkálatok sikeresen befejeződtek, s ezzel Szentgotthárd árvízi biztonsága a korábbiaknál is nagyobb lett.

Projekt kezdete: 2012. április 1.
Projekt befejezése: 2013. október 31.
Támogatási összeg: 318 millió Ft
Támogatási intenzitás:
Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság 100%
Szentgotthárd Város Önkormányzata 90%

Szombathely, 2013. szeptember 13.

Huszár Gábor
polgármester

Gaál Róbert
vízügyi igazgató

 

Helyszíni fotók

Rába meder és padkakotrása

 

Új támfal építése

 

A projektről bővebben olvashat itt.

2013. szeptember 13.

vissza a hírekhez